Специфичности буџетских корисника
 

Култура

„Кад оцењујем неко уметничко дело, однесем га и ставим поред нечега што је Бог створио, поред дрвета или цвета. Ако је у питању несклад, значи да то није уметност.”
- Марк Шагал
05.01.2022.

Министарка културе

Министарка културе и информисања посетила је павиљон Србије на сајму „Dubai expo 2020“ и том приликом истакла значај представљања наше земље на овој водећој светској манифестацији.
Интересовање бројних посетилаца за павиљон Србије потврђује важност представљања на престижној светској манифестацији и квалитету изложбеног простора наше земље. У последња три месеца ову манифестацију је посетило чак 500.000 људи, углавном странаца, који су имали прилику да се упознају са презентацијом славних личности које су обележиле историју човечанства како из домена модерних технологија, тако и из спорта и уметности, а који потичу из Србије.

________________________________________________
31.12.2021.

Посебан колективни уговор за установе културе од 1. јануара

Mинистарство културе и информисања потписало је са репрезентативним синдикатима радника у култури Посебан колективни уговор за установе културе чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе.
Нови Посебан колективни уговор за установе културе чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина и локална самоуправа примењује се од 1. јануара 2022. године и закључен је на период од три године.
Овај уговор се примењује непосредно на све запослене у установама културе на територији Републике Србије и њиме су ближе уређена права, обавезе и одговорности из радног односа, као и међусобни односи учесника уговора.

________________________________________________
28.12.2021.

Сарадња на промоцији српске културе у иностранству

Министарство културе и информисања и Министарство спољних послова потписали су Протокол о принципима сарадње и унапређења координације између два министарства у области јавне и културне дипломатије.
Овај документ је потписан у циљу обезбеђивања заједничке подршке и промоције културе Србије у иностранству, посредством културно-информативних центара и дипломатско-конзуларних представништава и заједничког конципирања и спроводења јавне и културне дипломатије.
Овај акт подразумева и дефинисане принципе сарадње која предвиђа обавезе и активности на уређењу начина рада и праћење функционисања културно-информативних центара које имамо у Паризу и Пекингу, као и један у настајању у Лондону. Истовремено, наставља се рад на популаризацији српске културе и планирано је да се културно-информативни центри отворе у Москви, Скопљу и Љубљани.
У области јавне дипломатије постоје сталне консултације двају министарстава, а један од новитета који се уводи је стално праћење аукција и аукцијских кућа у циљу враћања предмета од значаја за српску културно-историјску баштину.
Заједнички ће се спроводити и активности на промоцији и заштити српског културног наслеђа на АП Косово и Метохија, као и на спровођењу и праћењу активности у оквиру сарадње са Унеском, Саветом Европе, ЕУ, и другим организацијама.

________________________________________________
27.12.2021.

Расписани конкурси у области културног наслеђа и дигитализације и савременог стваралаштва

Сектор за културно наслеђе и дигитализацију расписао је конкурсе за финансирање или суфинансирање пројеката у области културног наслеђа и дигитализације културног наслеђа и савременог стваралаштва.
Конкурсима су обухваћене области: археологија, непокретно, нематеријално и музејско наслеђе, архивска и стара и ретка библиотечка грађа, библиотечко-информациона делатност, као и две области дигитализације које имају за циљ развој апликација, едукацију и промоцију дигитализације културног наслеђа и савременог стваралаштва.
Конкурси се расписују ради пружања финансијске подршке пројектима у области културног наслеђа, а који доприносе остваривању општег интереса у области културе.


Текстове конкурса можете преузети овде:
Конкурс за финансирање или суфинансирање проjеката из области дигитализације културног наслеђа и савременог стваралаштва у 2022. години
Конкурс за финансирање или суфинансирање проjеката из области културног наслеђа у Републици Србиjи у 2022. години

________________________________________________
22.12.2021.

Представљен Предлог закона о културном наслеђу

Представљајући Предлог закона о културном наслеђу наглашено да је реч о системском закону на који се дуго чекало, а који ће обезбедити несметано функционисање заштите културног наслеђа. Ову област до сада је уређивао Закон о културним добрима, који је терминолошки застарео и има бројне одредбе које су тешко применљиве у садашњости.
Предлог закона обухвата нематеријално културно наслеђе и материјална културна добра која се налазе на територији Републике Србије.
Битна новина је и то да се културно наслеђе, без обзира на врсту или на то да ли је утврђено за културно добро, уколико је изложено ризику уништења, нестајања, озбиљном нарушавању интегритета или оштећења, утврђује као културно наслеђе у опасности.
Овим законским предлогом утврђено је да Министарство културе и информисања образује два тела: Национални комитет за материјално културно наслеђе и Национални комитет за нематеријално културно наслеђе, у циљу праћења и увида у спровођење међународних обавеза и ратификованих конвенција, као и културног наслеђа уписаног или предложеног за упис на Унескове листе.

________________________________________________

Е-пошта | Мапа сајта | Насловна страна | Вебмастер
_______________________________________________________________________

© 2006 „Образовни информатор“ - предузеће за издавачку делатност.
Београд, Цара Лазара 5A, Тел/факс: 011/3286-489, 328-65-42