Специфичности буџетских корисника
 

Правосуђе

„Предузети нови корак, изговорити нову реч – то је оно чега се људи највише плаше”
- Фјодор Достојевски
30.12.2024.

О активностима на реформи правосуђа

Министарка правде Републике Србије састала се са шефом Канцеларије Савета Европе у Србији. На састанку се разговарало о резултатима спровођења пројекта ,,Подршка реформи правосуђа у Србији'', који заједнички финансирају Европска унија и Савет Европе, као и будућим корацима на овом пројекту. Додатно се разговарало и о будућим активностима и подршци у спровођењу активности на изменама нормативног и стратешког оквира на пољу борбе против корупције. Саговорници су истакли значај испуњавања ГРЕКО препорука из Петог круга евалуације, као и спровођења активности на пољу спречавања прања новца и одузимања имовине.

________________________________________________
15.11.2024.

Представљен Нацрт закона о Правосудној академији пред известиоцима Венецијанске комисије

Министарка правде у Влади Републике Србије одржала је online састанак са известиоцима Европске комисије за демократију путем права (Венецијанска комисија), на коме је представљен Нацрт закона о Правосудној академији.
Известиоци Венецијанске комисије представљена су нормативна решења која треба да унапреде рад Правосудне академије, допринесу стучном оспособљавању носилаца правосудних функција и пуном институционалном остваривању владавине права.
У организацији Министарства правде, са известиоцима Венецијанске комисије разговарали су и представници Правосудне академије, Врховног суда, Врховног јавног тужилаштва, Високог савета тужилаштва, као и струковних удружења која су учествовала у изради закона.

________________________________________________
14.10.2024.

Представљен рад на реформским активностима у правосуђу

Министарка правде Републике Србије састала се са амбасадором Европске уније у Републици Србији.
На састанку се разговарало о раду на изменама и допунама Кривичног законика и Законика о кривичном поступку, као и Закону о Правосудној академији. Овом приликом представљена су нека од најзначајнијих решења садржаних у оба закона за које су у току јавне расправе, и позвани су представници Европске уније да учествују на округлим столовима који се у склопу јавних расправа организују током октобра.
Наглашено је да се иновирани правни оквир, у складу са усвојеним Уставним амандманима, континуирано примењује и истакнута је посвећеност испуњавању активности из Реформске агенде која прати План раста за Западни Балкан.
Што се тиче Закона о Правосудној академији, амбасадор ЕУ је напоменуо да ће бити важно мишљење Венецијанске комисије Савета Европе.
У вези са изменама и допунама Законика о кривичном поступку и Кривичног законика, договор је да се ажурирања достављају Европској комисији након сваког округлог стола. У оба случаја важан је процес учешћа и укључивања.

________________________________________________
24.07.2024.

О реформским активностима Министарства правде

Приликом састанка са шефом Mисије ОЕБС-а у Србији, министарка правде Републике Србије упознала је амбасадора са нормативним активностима Министарства правде, које се односе на измене Кривичног законика и Законика о кривичном поступку, као и на планирани рад на Закону о Правосудној академији. Успех у области реформе правосуђа остварен је кроз измене Устава, усвајање новог сета правосудних закона и великог броја подзаконских аката.
С обзиром на значај заштите осетљивих категорија грађана, најављено је да ће у наредном периоду посебна пажња бити усмерена на даље јачање нормативног оквира који се односи на спречавање и борбу против насиља у породици.
Посебно је истакнут значај служби за подршку тим лицима које су успостављене при Вишим судовима у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу и Новом Пазару.

________________________________________________
15.07.2024.

Свечано уручени уговори о додели средстава прикупљених по основу одлагања кривичног гоњења

Министарка правде свечано је уручила уговоре о додели средстава прикупљених по основу одлагања кривичног гоњења (опортунитет) за 200 пројеката од јавног значаја из области здравства, културе, просвете, социјалне заштите и хуманитарног рада. У 2024. години за здравство је издвојено више од 217 милиона динара, за боље образовање више од 188 милиона динара, унапређена је социјална заштита са више од 32 милиона динара, за културу је одвојено више од 32 милиона динара, док је зa положај особа са инвалидитетом намењено са више од 12 милиона динара.
Из ових средстава реконструисане су школе, обданишта, музеји, установе социјалне заштите, болнице и домови здравља. Такође, кроз пројекте набављена је и неопходна медицинска и друга опрема за клиничке центре, болнице, домове здравља, вртиће и школе. Набављена су и возила за превоз пацијаната и старијих особа.
Министарство правде ће и у наредном периоду наставити да додељује средства прикупљена по основу одлагања кривичног гоњења и да прати њихову реализацију.

________________________________________________

Старије странице 1|2|3|4|5|  Још резултата  

Е-пошта | Мапа сајта | Насловна страна | Вебмастер
_______________________________________________________________________

© 2006 „Образовни информатор“ - предузеће за издавачку делатност.
Београд, Цара Лазара 5A, Тел/факс: 011/3286-489, 328-65-42