Специфичности буџетских корисника
| Наука„Прва реченица коју изговоре научници надомак великог искуства, није „Еурека”, већ „Ово је смешно.“ - Исак Асимов |
29.11.2024.
Потписана деклерација између министарстава Италије и Србије на Форуму у Трсту
Минисарка науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и министарка универзитета и истраживања Италије потписале су Деклерацију о изражавању намере сарадње у истраживању и иновацијама на другом Научном форуму Италија-Србија у Трсту.
На одржаном билетералном састанку којем су пристуствовали представници министарстава и научних заједница Србије и Италије разговарало се о иновацијама и технолошком и научном напретку двеју земаља. Поводом потписивања Декларације у оквиру билетералног састанка, министарка науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије изразила је задовољство због велике заинтересованости српске и италијанске научне заједнице за сарадњом.
Италијанска министарка позвала је министарку науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије да узме учешће у великом научном пројекту који се спороводи у Научно технолошком парку Сардиније.
________________________________________________
25.11.2024.
Одржан први ЕРЦ форум
У згради Ректората Универзитета у Београду одржан је први ЕРЦ форум као последица активности радне групе која је основана након што је Министарство науке, технолошког развоја и иновација увидело потребу да се наши научници оснаже како би више аплицирали на конкурсе за добијање грантова које додељује Европски истраживачки савет.
Грантови Европског истраживачког савета, илити ЕРЦ грантови, представљају најпрестижније грантове у Европи, а вероватно и на глобалном нивоу и зато је битно да се Србија са својим признатим научницима много више пријављује на ове позиве.
Србија је до сада освојила три ЕРЦ гранта. Два из области физике и један из области споја биологије и археологије, што значи да и хуманистичке и природне науке, као и све остале имају шансу да буду носиоци ових ЕРЦ пројеката.
Кроз добијање грантова научници ће допринети сопственом угледу, али и угледу институције за коју раде. У Министарству науке, технолошког развоја и иновација урађена је анализа, након које се дошло до закључка да је неопходна радна група кроз чији рад би се оспособили научници да уз сву неопходну подршку аплицирају за ЕРЦ грантове.
________________________________________________
07.10.2024.
Иновациони форум Србија-Швајцарска 11. децембра у Београду
Министарство науке, технолошког развоја и иновација најавило је да ће се 11. децембра у Београду одржати „Иновациони форум Србија-Швајцарска: Пионири сутрашњице - заједничке иновације за одрживу будућност“ на коме ће учествовати преко 30 врхунских говорника.
На форуму ће се разговарати о научно-технолошким парковима, заштити интелектуалне својине и о БИО4 Кампусу.
Биће потписан и Меморандум о разумевању између фармацеутске компаније Новартис и БИО4 Кампуса. Циљ потписивања овог документа је продубљивње сарадње између наше науке и међународних великих компанија.
________________________________________________
18.09.2024.
Министарки науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије представљен научни потенцијал и иновациони екосистем Кубе
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије тренутно борави у званичној посети Републици Куби, где се састала са министром науке, технологије и животне средине Кубе.
У Центру за генетичко инжењерство и биотехнологију у Хавани детаљно су представљени научни потенцијал и систем, као и иновациони екосистем Кубе која је паралелно развијала биотехнологију и генетичко инжењерство. Од 1986. године Куба има Центар за генетичко инжењерство и биотехнологију, а чланови су и Међународног центра за генетичко инжењерство и биотехнологију.
Током састанка представљени су и иновативни производи, који су Куби помогли не само током пандемије, него су је и поставили на светску мапу, што се тиче биомедицинских производа и биолошких лекова.
Приликом одржаног састанка су могућности да се у блиској будућности потпише Меморандум о разумевању који би обухватао научну сарадњу и размену стручњака, као и могуће заједничке пројекте, које би Србија могла да развија са научним екосистемом на Куби.
________________________________________________
15.07.2024.
Постављен нови директор Фонда за науку
За новог директора Фонда за науку именован је проф. др Ненад Филиповић, редовни професор Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу и тренутни ректор Универзитета у Крагујевцу од 2018. године.
Проф. др Филиповић је препознат као водећи стручњак у области примењене механике, биоинжењеринга и информатичких технологија. Његова истраживања значајно су допринела развоју софтверских решења на основу методе коначних елемената и дискретних метода, посебно у области биоинжењеринга. Он је један од главних аутора софтверског пакета ПАК и води формирање Центра за биоинжењеринг на Факултету инжењерских наука.
Проф. др Филиповић је такође провео значајно време на Харвард Универзитету у Бостону, где је између 2003. и 2012. године радио на пројектима из области биоинжењеринга.
Поред академских достигнућа, проф. др Филиповић активно је учествовао у међународној сарадњи, водећи бројне националне и међународне пројекте финансиране кроз програме FP7, Horizon2020, Horizon Europe, Erasmus+, CEI и SCOPES.
________________________________________________
Е-пошта | Мапа сајта | Насловна страна | Вебмастер
_______________________________________________________________________
© 2006 „Образовни информатор“ - предузеће за издавачку делатност.
Београд, Цара Лазара 5A, Тел/факс: 011/3286-489, 328-65-42
|